SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Korzystanie ze smartfona w czasie jazdy samochodem

Korzystanie ze smartfona w czasie jazdy samochodem

Telefon komórkowy to obecnie urządzenie, bez którego większość osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Smartfon towarzyszy użytkownikom praktycznie wszędzie – w podróży, w kolejce, w miejscach kultury, a nawet w toalecie. Nic więc dziwnego, że zabieramy go również do samochodu. Niestety zdarza się, że również w trakcie prowadzenia samochodu zerkamy na niego, zapominając, że na drodze liczy się każda sekunda. By zniechęcić kierowców do patrzenia w urządzenie mobilne, został podniesiony mandat za jazdę z telefonem. Jak i czy w ogóle można bezpiecznie korzystać ze smartfonu podczas jazdy?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy

Wysłanie smsa, odczytanie wiadomości czy sprawdzenie social mediów w trakcie jazdy w korku często jest formą spożytkowania czasu, który i tak trzeba zmarnować, czekając na swoją kolej. Aby telefon się nie rozładował, na pewno przyda się ładowarka samochodowa. Warto pamiętać, że nawet jadąc z niewielką prędkością, czas reakcji kierowcy korzystającego z telefonu jest znacznie dłuższy. Tym samym stwarza zagrożenie zarówno dla siebie, jak i współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Istnieje jednak wiele praktycznych gadżetów, które pozwalają swobodnie i bezpiecznie dzwonić. Warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł i aż 12 punktów karnych. Podstawą do ukarania jest nie tylko złapanie przez policję, ale także zdjęcie z fotoradaru lub monitoring. Pamiętaj, że telefon podczas jazdy nie jest niezbędną rzeczą. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Akcesoria samochodowe

Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest możliwe, jeżeli nie musisz po niego sięgać. Nowe modele samochodów posiadają specjalny, wbudowany zestaw głośnomówiący, którym można sterować bezpośrednio z kierownicy. Jeżeli Twój samochód nie ma takiej możliwości, to problem rozwiąże odpowiedni zestaw głośnomówiący lub słuchawki Bluetooth. Dzięki temu możesz swobodnie rozmawiać, czy słuchać ulubionych kawałków bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Nowoczesne telefony, dzięki opcji sterowania głosem bez problemu wykonają połączenie. Wystarczy wcześniej skonfigurować swojego asystenta. Kolejnym pomocnym, ale stosunkowo tanim gadżetem jest uchwyt samochodowy do telefonu. Dzięki niemu możesz korzystać z nawigacji przez cały czas bez konieczności brania urządzenia do ręki. Warto wybrać produkt o solidnej konstrukcji z funkcją dopasowania szerokości ramienia do wymiarów telefonu. Mocowanie na przyssawkę zajmie jedynie kilka chwil, a potrafi uratować nasz portfel przed mandatem, a przede wszystkim ocalić ludzkie życie. Uchwyt samochodowy do smartfona to niezbędny gadżet w Twoim samochodzie.

Używanie telefonu w trakcie jazdy powoduje rozproszenie uwagi i zaburzenia percepcji, co wpływa na zmniejszenie czujności oraz możliwość odbierania bodźców zewnętrznych. Finalnie czas reakcji się wydłuża. Telefon w samochodzie powinien być schowany lub umieszczony w odpowiednim ramieniu (jeżeli korzystasz z nawigacji). Zawsze korzystaj z zestawu głośnomówiącego i skupiaj się przede wszystkim na drodze.

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Strona wygenerowana w 0.042 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję