SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Mikrolutowanie, jak radzić sobie z najtrudniejszymi naprawami?

Mikrolutowanie, jak radzić sobie z najtrudniejszymi naprawami?

Lutowanie elektroniki musiało w ostatnim czasie przejść swego rodzaju ewolucję. Wiąże się to z procesem miniaturyzacji, który sprawia, że poszczególne komponenty w urządzeniach elektronicznych stają się coraz mniejsze. Dostęp do nich jest utrudniony, a przeprowadzenie naprawy wymaga odpowiedniego doświadczenia i dobrej jakości narzędzi. Sprawdź, jakie akcesoria i urządzenia są niezbędne do dokładnego wykonania mikrolutowania.

Czym jest mikrolutowanie?

Mikrolutowanie to proces wykonywania trwałych połączeń w bardzo małych komponentach urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem lutownicy. Podzespoły są na tyle mikroskopijne, że dostęp do obszaru roboczego jest znacznie trudniejszy, wymaga większej precyzji, wiedzy i doświadczenia specjalisty, a także użycia odpowiednich narzędzi. Podobnie jak w przypadku lutowania większych elementów, przed przystąpieniem do prac trzeba oczyścić powierzchnię z pozostałości materiałów, tlenków lub starego topnika, by była idealnie czysta, a spoina lutownicza dobrze się topiła.

Jakie narzędzia są potrzebne do lutowania elektroniki?

Precyzyjne lutowanie najczęściej wykorzystywane jest w procesach naprawy smartfonów. By dostać się do podzespołu, urządzenie trzeba rozładować do poziomu mniejszego niż 25%, a następnie umieścić w preheaterze, który rozgrzeje klej. Dzięki temu zdjęcie obudowy będzie znacznie łatwiejsze. Resztki starego kleju trzeba usunąć i oczyścić wszystkie miejsca. Dalsze kroki będą się różnić w zależności od rodzaju awarii oraz samego modelu smartfonu. W przypadku wymiany wyświetlacza niezbędne będzie odłączenie baterii, wypięcie poszczególnych taśm i złączy. Inaczej będzie wyglądała naprawa przedniej kamerki czy wymiana anteny. Niezmienne pozostaje jednak wyposażenie serwisu, na które powinny składać się:

 • Stacje lutownicze na gorące powietrze lub klasyczne lutownice - tutaj duże znaczenie mają groty, powinny być cienkie i precyzyjne, by ułatwić specjaliście pracę. Sama lutownica powinna mieć opcję regulacji temperatury,
 • Lupa lub szkło powiększające – w niektórych serwisach wykorzystuje się również mikroskop do lutowania elektroniki, który pozwala optycznie powiększyć obszar nawet 10x,
 • Lampa – do oświetlenia obszaru roboczego,
 • Precyzyjna pęseta – dzięki niej można łatwo i sprawnie przytrzymać drobne elementy i kontrolować proces lutowania,
 •  Topnik – do zwiększania przyczepności,
 • Spoiwo do lutowania,
 • Gąbka do czyszczenia grotu lutownicy,
 • Odsysacz cyny – przyda się do zdejmowania nadmiaru w trakcie prac,
 • Akcesoria ochronne – okulary i rękawiczki.

Proces mikrolutowania nieco różni się od standardowego. Operator musi być dokładny, precyzyjny i pracuje z mniejszymi elementami. Przed rozpoczęciem działań warto przygotować stanowisko i komponenty, a także niezbędny sprzęt. Lutowanie precyzyjne odbywa się przy użyciu niewielkiej ilości cyny, która powinna być podgrzana do temperatury wskazanej przez producenta.

Podczas jakich napraw wykorzystać mikrolutowanie?

Mikrolutowanie pozwala łączyć takie elementy jak rezystory, kondensatory i bardzo cienkie przewody o wielkości nawet kilku mikronów. Z wykorzystaniem tego procesu można naprawić uszkodzony port micro USB, czy drobne czipy, które znajdują się na płycie głównej. Mikrolutowanie pozwoli przywrócić sprawność smartfonu po uszkodzeniu mechanicznym czy zalaniu. Wykorzystuje się je przy wymianie układów pamięci, ścieżek obwodów drukowanych na płycie, złącz antenowych czy elementów odpowiedzialnych za zarządzanie zasilaniem i przetwarzaniem ścieżek audio. Coraz częściej lutowanie precyzyjne sprawdza się również w trakcie prac związanych z naprawieniem portów, układów scalonych i mikroprocesorów w urządzeniach mobilnych, a także w specjalistycznych sprzętach, jak na przykład aparaturze medycznej.

Mikrolutowanie wymaga precyzji, wprawnej ręki i doświadczenia. Pozwala to uniknąć uszkodzenia innych elementów podczas prac. Warto zadbać również o wysokiej jakości narzędzia do serwisu telefonów, które umożliwią przeprowadzenie prac. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w naszym sklepie. Zaufaj profesjonalistom i zamów niezbędne akcesoria do lutowania, a także szereg części oryginalnych i zamiennych do swojego serwisu. Załóż konto i skorzystaj z rabatów!

 

 

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
 • 1. Czym jest mikrolutowanie?
 • 2. Jakie narzędzia są potrzebne do lutowania elektroniki?
 • 3. Podczas jakich napraw wykorzystać mikrolutowanie?
Strona wygenerowana w 0.053 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję