SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Transmitery FM – czym są, do czego służą i jaki wybrać?

Transmitery FM – czym są, do czego służą i jaki wybrać?

Współczesny, szybki rozwój technologiczny sprawia, że co chwilę pojawiają się kolejne akcesoria, które mają sprawić, że nasze życie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dotyczy to między innymi różnego rodzaju urządzeń samochodowych – w końcu to właśnie w aucie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak również pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Producenci sprzętów i akcesoriów elektronicznych starają się nam to ułatwić, wprowadzając na rynek kolejne akcesoria, takie jak transmitery FM. Czym one są, do czego służą i czy warto je kupić? Sprawdźmy!

Czym jest transmiter FM i do czego służy?

Nie od dziś wiadomo, że jazda samochodem mija bardziej komfortowo, gdy z głośników płynie nasza ulubiona muzyka. Kiedyś do jej słuchania niezbędne były samochodowe odtwarzacze kaset magnetofonowych, radia wyposażone w kieszeń do płyt CD, a w końcu – łącza USB. Ale to nadal nie było to, czego potrzebowali kierowcy.

Transmiter FM to niewielkie, kompaktowe urządzenie samochodowe, które umożliwia połączenie samochodowego odtwarzacza audio z zewnętrznymi źródłami dźwięku, takimi jak smartfon, tablet, czy – choć to rozwiązanie zdecydowanie mniej wygodne – laptop. Dzięki temu podczas jazdy autem nie jest się uzależnionym od tego, co serwują stacje radiowe – bez problemu można za to słuchać ulubionych podkastów oraz płyt i playlist z serwisów streamingowych.

Transmitery FM są urządzeniami stosunkowo tanimi. Można przyjąć, że ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych i zależą w głównej mierze od typu urządzenia i ewentualnych dodatkowych funkcji. Generalnie transmitery FM dzielimy na dwa rodzaje – modele bezprzewodowe i przewodowe. Te pierwsze łączą się z urządzeniem zewnętrznym za pomocą łączności Bluetooth i dedykowanej aplikacji. Modele przewodowe wykorzystują natomiast tradycyjne okablowanie mini-jack 3.5 mm. Istnieje też możliwość podłączenia do transmitera FM karty pamięci lub pendrive, ale są to opcje zdecydowanie mniej komfortowe – głównie ze względu na ograniczony wybór znajdującej się na nich muzyki.

Działanie transmiterów FM i ich łączenie z systemem audio

Transmitery FM do przenoszenia dźwięku do samochodowego systemu audio wykorzystują pasmo częstotliwości wybrane przez użytkownika. Podłączenie urządzenia jest dziecinnie proste, bo należy je po prostu wpiąć do gniazdka zapalniczki. Z uwagi na to, że łącza te w różnych modelach samochodu mogą znajdować się w innych miejscach, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno transmitera FM wyposażonego w przegub mocujący lub ramię montażowe. Dzięki temu urządzenie ustawisz tak, by było wygodniejsze w obsłudze i nie przeszkadzało podczas zmieniania biegów.

Kolejnym krokiem przy podłączaniu urządzenia jest połączenie go ze smartfonem lub tabletem. To w wielu modelach można osiągnąć na dwa sposoby, które wskazaliśmy wcześniej – albo wykorzystujesz kabel mini-jack, albo transmiter FM parujesz z urządzeniem zewnętrznym za pomocą systemu łączności Bluetooth.

Ostatnie, co należy zrobić, to ustawienie odpowiednich fal radiowych. Zakres pasma mieści się w przedziale 87.5-108.0MHz – Twoim zadaniem jest znalezienie takiej częstotliwości, która nie jest zajęta przez którąkolwiek ze stacji radiowych. Później tę samą częstotliwość trzeba ustawić w samochodowym radioodbiorniku.

Czy warto kupić transmiter FM i jak wybrać odpowiedni model?

Jak widzisz, transmiter FM jest urządzeniem, które umożliwia słuchanie ulubionej muzyki w samochodzie bez konieczności rozbudowywania zainstalowanego radioodbiornika. Te akcesoria samochodowe pozwalają też na słuchanie za kierownicą podkastów, audiobooków, lekcji audio czy słuchowisk. Transmitery FM są akcesoriami stosunkowo niedrogimi, a mogą znacząco umilić podróż.Czy jednak faktycznie warto go kupić?

W gruncie rzeczy można powiedzieć, że odpowiedź na to pytanie jest podyktowana przede wszystkim preferencjami kierowcy. O ile w nowe modele samochodów są wyposażone w zaawansowane odtwarzacze z wieloma funkcjami, o tyle starsze auta nadal opierają się na szufladkach CD, nie będąc wyposażonymi nawet w wejścia mini-jack. W takiej sytuacji, jeśli nie chcesz specjalnie rozbudowywać radioodtwarzacza, transmiter FM jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.

Kupując transmiter FM, weź pod uwagę kilka aspektów, świadczących o jakości produktu. Przede wszystkim, kupuj urządzenia tylko uznanych producentów, takich jak Savio. Wystrzegaj się produktów kuszących niską ceną, bo już po niedługim czasie możesz się niemiło zaskoczyć. Zwróć też uwagę na to, jakie formaty dźwięku obsługują konkretne urządzenia – niektóre odtwarzają tylko pliki MP3, ale zdarzają się modele odtwarzające także WMA i FLAC. Sprawdź też, czy transmiter FM jest kompatybilny z Twoim smartfonem lub tabletem (to uwaga szczególnie dla posiadaczy iPhone’ów i sprzętów od Apple).

Na koniec: wysokiej jakości transmiter FM da Ci wiele radości, dlatego nie staraj się specjalnie oszczędzać. Różnice w cenach poszczególnych modeli nie są duże, a wydając nieco więcej grosza możesz kupić model wyposażony dodatkowo w funkcję ładowania (np. nawigacji samochodowej) oraz mikrofon umożliwiający prowadzenie rozmów w aucie bez użycia smartfona.

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
  • 1. Czym jest transmiter FM i do czego służy?
  • 2. Działanie transmiterów FM i ich łączenie z systemem audio
  • 3. Czy warto kupić transmiter FM i jak wybrać odpowiedni model?
Strona wygenerowana w 0.048 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję