SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Jak wybrać dobrej jakości pendrive?

Jak wybrać dobrej jakości pendrive?

Przenośne nośniki pamięci USB są już w powszechnym użytku od blisko dwudziestu lat. Dzisiaj korzysta z nich prawie każdy z nas – przechowujemy na nich zdjęcia z wakacji, pliki muzyczne, zgrywamy na nie dokumenty i prace dyplomowe do wydrukowania… A jednak mimo tego, że przenośnych nośników pamięci używamy na co dzień, często nadal nie wiemy, czym powinien cechować się dobrej jakości pendrive. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jaki pendrive kupić, by faktycznie był on praktycznym akcesorium komputerowym.

Pendrive – wykorzystanie

Pendrive’y pozornie wydają się urządzeniami bardzo prostymi. Przez to wiele osób jest przekonanych, że wystarczy wybrać pierwszy-lepszy model, by użytkować go z satysfakcją przez wiele lat. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, bo nieodpowiednia pamięć Flash USB (jak inaczej nazywa się te akcesoria) może nie tylko nie pomieścić wszystkich wybranych przez nas plików, ale też być po prostu niepraktyczna w użytkowaniu. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że pendrive można wykorzystać w różny sposób.

Podstawową funkcją pamięci Flash USB jest oczywiście przechowywanie i przesyłanie plików. Na pendrive’ach można zapisywać pliki tekstowe, graficzne, audio oraz wideo. Przydają się one zatem zarówno do bezpiecznego przechowywania zdjęć, filmów czy nagrań wideo, których nie chcemy mieć na komputerze, jak również do kopiowania dokumentów i innych plików w celu wydrukowania ich lub przekazania innej osobie.

Wysokiej jakości pendrive można jednak wykorzystać także w inny sposób. W codziennym użytkowaniu może on służyć do zwiększenia pamięci operacyjnej komputera lub uruchomienia zapisanych na nim programów – aplikacji, antywirusów czy gier. Osoby bardziej doświadczone mogą również, korzystając z pamięcią Flash USB, usunąć z komputera wirusy czy uruchomić system operacyjny. Co więcej, aplikacje takie jak Predator, umożliwiają zastosowanie dysku USB jako dodatkowego zabezpieczenia komputera stacjonarnego lub laptopa.

Jaki pendrive kupić?

Jak widzisz, pendrive nadal może być bardzo funkcjonalnym i przydatnym akcesorium. Podczas dokonywania zakupu trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach. A zatem, jaki pendrive kupić, by spełnił on nasze oczekiwania? Oto elementy, na które przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę.

Pojemność

Pojemność jest parametrem, które dla wielu osób ma kluczowe znaczenie przy kupnie pendrive’a. To właśnie od niej zależy, jakie pliki i w jakiej ilości będziemy mogli zapisywać na urządzeniu. Warto w tym miejscu pomyśleć o swoich oczekiwaniach – jeżeli urządzenia USB potrzebujesz do doraźnego przechowywania plików tekstowych, wystarczy Ci pamięć Flash USB o mniejszej pojemności. Jeśli jednak zamierzasz na nim przechowywać pliki mp3 czy mp4, lepszym rozwiązaniem będzie pendrive o większej pojemności.

Większej – czyli jakiej? Powszechnie używanym standardem są pendrive’y 8 GB, 16 GB czy 32 GB. Modele o większej pojemności to te, które mogą pochwalić się pamięcią 64 GB lub 128 GB. Praktycznym rozwiązaniem mogą być też urządzenia 256 GB oraz 512 GB. Istnieją również pendrive’y o pojemności 1 TB i 2 TB, ale powiedzmy sobie wprost – w standardowym użytkowaniu często są one zbędne. Tym bardziej, że mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Prędkość przesyłania i odczytu danych

Od tych parametrów zależy, jak szybko będziesz mógł kopiować i przenosić dane z jednego urządzenia na drugie oraz je odczytywać. Generalnie rzecz ujmując, można stwierdzić, że im ta wartość jest wyższa, tym lepiej. Zadowalające parametry to 10-20MB/s dla prędkości zapisu oraz 30-40MB/s dla prędkości odczytu. Warto jednak pamiętać, że można znaleźć także pendrive’y z maksymalną prędkością odczytu na poziomie 60MB/s, a nawet 150MB/s.

Zabezpieczenia

Jeżeli na pendrive’ie zamierzasz przechowywać ważne dokumenty, sprawdź, czy wybrane urządzenie jest wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Taka pamięć Flash USB powinna mieć funkcję szyfrowania przechowywanych danych. Jest to udogodnienie, za które trzeba dopłacić nieco pieniędzy, więc jeśli szukasz pendrive’a do doraźnego przechowywania mało istotnych plików, gra niekoniecznie będzie warta świeczki. Jeżeli jednak boisz się, że USB z newralgicznymi plikami i prywatnymi dokumentami mógłby dostać się w niepowołane ręce, lepiej będzie odpowiednio się zabezpieczyć.

 

Wygląd i kształt urządzenia

Na koniec zastanówmy się nad tym, czy kształt pendrive’a ma znaczenie. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które kuszą swoim atrakcyjnym wyglądem. Można kupić pamięć Flash USB w kształcie zwierząt, różnego rodzaju przedmiotów czy bohaterów kreskówek i filmów. Pytanie, czy takie modele zawsze będą praktyczne? Okazuje się, że niekoniecznie. Pamiętaj, że złącza USB mogą być zlokalizowane w różnych miejscach – w standardowych laptopach często znajdują się obok szufladki CD, natomiast w notebookach – blisko gniazda ładowania. Pendrive’y o większych gabarytach mogą zatem blokować dostęp do wejścia ładowania czy uniemożliwiać komfortowe korzystanie z CD/DVD. Warto zatem wybrać pendrive możliwie najmniejszy oraz wyposażony w nakładkę do ochrony metalowych elementów. 

Istnieją również rozsuwane pendrive’y z dodatkowym wyjściem microUSB lub USB Typ C, które pozwalają na bezpośrednie podłączenie się do telefonu wyposażonego w funkcję OTG. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzebne jest żadne urządzenie pośredniczące na które trzeba było najpierw zgrać dane.

Dobrej jakości pendrive – cena

Ile kosztuje dobrej jakości pendrive? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wiele zależy tu od naszych oczekiwań i potrzeb. Ceny dobrych pendrive’ów o pojemności 32 GB lub 64 GB zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Urządzenia o pojemności 128 GB i więcej to już koszt przynajmniej 100-150 zł. Są to jednak urządzenia najprostsze i trzeba liczyć się z tym, że za pendrive’y z dodatkowymi funkcjami, takimi jak szyfrowanie danych, będzie trzeba zapłacić jeszcze więcej – nawet 200-250 złotych.

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
  • 1. Pendrive – wykorzystanie
  • 2. Jaki pendrive kupić?
  • 3. Dobrej jakości pendrive – cena
Strona wygenerowana w 0.057 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję