SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Ładowarka indukcyjna – czym jest i jakie ma zalety?

Ładowarka indukcyjna – czym jest i jakie ma zalety?

Ładowarka to jedno z podstawowych – a zarazem najbardziej prostych – akcesoriów, z którego korzystają wszyscy posiadacze smartfonów. Ich zadanie od wielu lat jest niezmienne – mają po prostu w jak najszybszym czasie naładować do pełna baterię urządzenia mobilnego. W przeciwieństwie do samych telefonów ładowarki przez długie lata niemal się nie zmieniły. Owszem, stały się mniejsze i wyposażone w większą moc, ale ich wygląd pozostawał bez zmian. Aż do niedawna, kiedy na rynku pojawiły się, w pewnym sensie rewolucyjne, ładowarki indukcyjne. Czym są, jakie mają zalety i kiedy warto je kupić? Przekonajmy się!

Co to jest ładowarka indukcyjna?

Mówiąc wprost – ładowarka indukcyjna to ładowarka, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie smartfona. Korzystając przez wiele lat z tradycyjnych ładowarek przyzwyczailiśmy się do tego, że do naładowania urządzenia mobilnego potrzebne jest akcesorium z kablem, tak jakbyśmy zupełnie ignorowali fakt, że od dłuższego czasu korzystamy już z bezprzewodowego przesyłania danych i dźwięku. Jeśli spojrzymy na ładowarki indukcyjne w ten sposób, przestają one aż tak dziwić.

Indukcyjna ładowarka do smartfona do działania wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. W urządzeniu montuje się zwinięty dookoła przewód, pełniący funkcję cewki nadawczej. W momencie, gdy zaczyna przez niego płynąć prąd, dokoła tworzy się pole elektromagnetyczne. W smartfonie, zazwyczaj w jego centralnej części, umieszczona jest natomiast cewka odbiorcza, która indukuje prąd z pola elektromagnetycznego. Tym samym dochodzi do ładowania baterii urządzenia mobilnego.

Standardowe ładowarki przyzwyczaiły nas do tego, że producenci wykorzystują w nich różne porty łączności. Do ładowania bezprzewodowego wykorzystuje się natomiast jeden, ogólnie przyjęty standard Qi ([czi] po chińsku oznacza to „przepływ energii”). Jeśli na opakowaniu ładowarki znajduje się takie oznaczenie, oznacza to, że urządzenie bez problemu będzie ładowało smartfon.

Indukcyjne ładowarki do smartfona – zalety

Największą zaletą bezprzewodowej ładowarki do smartfonów jest to, że jest… bezprzewodowa. Brak okablowania to duży atut praktycznie w każdych okolicznościach – zarówno na biurku w domowym gabinecie lub biurze, jak również restauracji czy w samochodzie. Ładowarka indukcyjna jest po prostu bardziej poręczna od tradycyjnej, ponieważ nie trzeba gimnastykować się z przewodem w momencie, gdy podczas ładowania urządzenia chcesz coś sprawdzić w telefonie czy odebrać połączenie przychodzące. Co więcej, taki gadżet umożliwia komfortowe ładowanie baterii nawet wtedy, gdy dostęp do gniazdka elektrycznego jest nieco utrudniony.

Dużą zaletą ładowarek indukcyjnych do smartfonów jest także ich wygląd i różnorodność wariantów do wyboru. W sklepach z akcesoriami GSM bez problemu znajdziesz zarówno minimalistyczne podstawki o najróżniejszych wzorach i fakturach, jak również funkcjonalne stojaki biurkowe lub samochodowe.

Czy ładowarka indukcyjna ma jakieś wady?

Choć są osoby, które nie wyobrażają sobie użytkowania smartfona bez ładowarki indukcyjnej, te akcesoria nie są pozbawione wad. Choć gwarantują one bardzo wygodne ładowanie telefonu, trzeba pamiętać, że cały proces trwa nieco dłużej. O ile przy użyciu nowoczesnych ładowarek Quick Charge jesteśmy w stanie naładować smartfon w bardzo krótkim czasie, o tyle ładowanie indukcyjne trwa z reguły nawet dwukrotnie dłużej.

Mówiąc o gorszych stronach ładowarek indukcyjnych nie można nie wspomnieć o cenie, która zazwyczaj jest nieco wyższa niż w przypadku modeli przewodowych. Oczywiście, nie jest to reguła, bo najtańsze ładowarki ze standardem Qi można kupić już za około 50 zł, niemniej warto pamiętać, że wysokiej jakości indukcyjne ładowarki do smartfonów mogą kosztować nawet 200 zł – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na tym, by urządzenie nie tylko ładowało baterię, ale też dobrze wyglądało lub sprawdzało się jako stojak.

Ładowarka indukcyjna – gadżet praktyczny, ale nie dla każdego

W ramach podsumowania z czystym sumieniem można stwierdzić, że indukcyjna ładowarka do smartfona jest akcesorium godnym uwagi. Z pewnością pojawienie się tych gadżetów na globalnym rynku otworzyło nowy rozdział w historii ładowarek do telefonu i sprawiło, że akcesoria te wreszcie zaczęły być postrzegane nie tylko jako produkty praktyczne, ale także estetyczne, czy wręcz – dekoracyjne. Ładowarka indukcyjna z pewnością będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem, jeśli w ciągu dnia często (nawet, gdy urządzenie się ładuje) sięgasz po smartfon i lubisz nowoczesne gadżety, łączące w sobie funkcjonalność z wysoką estetyką.

Indukcyjne ładowarki do smartfonów nie są jednak gadżetami dla każdego – i nie chodzi nam tylko o to, że ich minimalistyczny design może nie trafiać w czyjeś gusta. Nie każdy smartfon jest wyposażony w standard Qi, a co za tym idzie – nie posiada funkcji ładowania indukcyjnego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że współcześnie coraz więcej czołowych producentów smartfonów, takich jak Apple, Huawei czy Samsung dostrzega popularność ładowania bezprzewodowego i wyposaża swoje urządzenia w standard Qi.

 

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
  • 1. Co to jest ładowarka indukcyjna?
  • 2. Indukcyjne ładowarki do smartfona – zalety
  • 3. Czy ładowarka indukcyjna ma jakieś wady?
  • 4. Ładowarka indukcyjna – gadżet praktyczny, ale nie dla każdego
Strona wygenerowana w 0.064 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję