SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Porównanie wyświetlaczy do iPhone – ich rodzaje i właściwości

Porównanie wyświetlaczy do iPhone – ich rodzaje i właściwości

Każdy użytkownik smartfonu wie, jak ważna jest jakość wyświetlanego obrazu. Producenci wiodących modeli zapewniają najwyższej klasy ekrany, które pozytywnie zaskakują użytkowników. Kolejne modele smartfonów od Apple pokazują, jak zmieniała się technologia tworzenia tego rodzaju podzespołów. Dzięki temu każdy użytkownik iPhone może liczyć na wysokiej klasy ekran o odpowiedniej rozdzielczości i dokładnym odwzorowaniu kolorów. Porównaj modele z 2012 roku z najnowszej generacji iPhonami i zobacz, jak zmieniła się technologia!

Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach dostępnych na rynku

Na rynku można znaleźć smartfony, których wyświetlacze różnią się między sobą między innymi kątem widzenia, ilością kolorów czy czasem odświeżania. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat znacząco zmieniła się na korzyść użytkownika jakość wyświetlanego obrazu.

Ø  LCD (Liquid Crystal Display) - wyświetlacz ciekłokrystaliczny, stosowany w starszych modelach telefonów, charakteryzuje się niską jakością kolorów i kątami widzenia. Jego konstrukcja opiera się na zjawisku polaryzacji światła.

Ø  TFT (Thin Film Transistor) - wyświetlacz ciekłokrystaliczny z matrycą TFT, charakteryzujący się wyższą jakością obrazu niż LCD i większymi kątami widzenia. Wyświetlacze tego typu są nieco grubsze niż standardowe LCD. Ze względu na utrudnioną polaryzację, gorzej świecą pod kątem. Niestety w tym przypadku nie jest możliwe osiągnięcie idealnie czarnego koloru. Różnica jest również w montażu. W tym przypadku taśma z wyświetlacza jest inaczej zamontowana do płyty głównej. Jeżeli chip znajduje się w wyświetlaczu, ramka jest szersza, jeżeli na taśmie – węższa.     

Ø  LTPS (Low-Temperature Polysilicon) - wyświetlacz ciekłokrystaliczny, charakteryzujący się wysoką rozdzielczością i jasnością. Opiera się na podobnej zasadzie jak wyświetlacze TFT. Dzięki krzemu krystalicznemu na szklanym podłożu można obniżyć zużycie energii. Są droższe w porównaniu z TFT, ale za to cieńsze i lżejsze, co doceniają użytkownicy.

Ø  IPS (In-Plane Switching) - ulepszona wersja LCD, oferująca lepsze kąty widzenia i dokładniejsze odwzorowanie kolorów. W tym przypadku diody LED umieszczone na górze lub na dole ekranu podświetlają piksele. Za równomierne podświetlenie odpowiada dyfuzor. Matryca IPS oferuje bardzo dobrą jakość obrazu za przystępniejszą cenę niż OLED. Nie ma również problemu z wypaleniem się pikseli na ekranie po wielu latach użytkowania.

Ø  OLED (Organic Light Emitting Diode) - wyświetlacz organiczny, w który każdy piksel emituje samodzielnie światło, co pozwala na bardziej naturalne kolory i głębsze czernie. Każdy piksel składa się z organicznego materiału emitującego światło, sterowanego prądem. Tego typu ekrany zużywają mniej energii podczas pracy i mają lepszy kontrast.

Ø  AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) - ulepszona wersja OLED, oferująca lepsze kąty widzenia i bardziej nasycone kolory.

Ø  Super AMOLED - wersja AMOLED, w której warstwa dotykowa jest zintegrowana bezpośrednio z matrycą, co pozwala na lepszą jakość obrazu i mniejsze odbicia. Obraz jest żywy i intensywny. W porównaniu z OLEDem wyświetlacze zużywają mniej energii, a także zapewniają dłuższy czas pracy, szerokim kątem widzenia i doskonałą głębię czerni.

Ø  Super AMOLED Plus - ulepszona wersja Super AMOLED, oferująca jeszcze większą dokładność kolorów i większą jasność, a także zużywają mniej energii w porównaniu z resztą.

 

Ø  MLED (MicroLED) - wyświetlacz z matrycą opartą na mikroskopijnych, wielokolorowych diodach elektroluminescencyjnych, oferujący wysoką rozdzielczość, jasność i kontrast, ale jeszcze rzadko stosowany w urządzeniach przenośnych.

Wyświetlacze w poszczególnych modelach iPhone

Apple w swoich modelach zdecydowało się na zastosowanie wyświetlaczy LCD, IPS LCD, OLED i Super Retina XDR OLED. Poniżej znajdziesz listę modeli przyporządkowaną do danego rodzaju ekranu.

Technologia IPS LCD:

 •         iPhone 5, 5c, 5s - wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli,
 •         iPhone 6, 6s- wyświetlacz o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli,
 •         iPhone 6 Plus i 6s Plus - wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli,
 •         iPhone SE (1. generacja) - wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli,
 •         iPhone 7  - wyświetlacz o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli,
 •         iPhone 7 Plus - wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli,
 •         iPhone 8 - wyświetlacz o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli,
 •         iPhone 8 Plus - wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli.

Technologia LCD:

Technologia OLED:

 •       iPhone X - wyświetlacz o rozdzielczości 1125 x 2436 pikseli,
 •       iPhone XS - wyświetlacz o rozdzielczości 1125 x 2436 pikseli,
 •         iPhone XS Max - wyświetlacz o rozdzielczości 1242 x 2688 pikseli,
 •         iPhone 11 Pro - wyświetlacz o rozdzielczości 1125 x 2436 pikseli,
 •         iPhone 11 Pro Max - wyświetlacz o rozdzielczości 1242 x 2688 pikseli,
 •         iPhone 12 - wyświetlacz o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli,
 •         iPhone 12 Mini - wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli,
 •         iPhone 12 Pro - wyświetlacz o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli,
 •         12 Pro Max – wyświetlacz o rozdzielczości 1284 x 2778 pikseli.

Technologia Super Retina XDR OLED:

 •         iPhone 13 mini: wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli, przekątnej 5.4 cala,
 •         iPhone 13: wyświetlacz o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli, przekątnej 6.1 cala,
 •         iPhone 13 Pro: wyświetlacz o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli, przekątnej 6.1 cala,
 •         iPhone 13 Pro Max: wyświetlacz o rozdzielczości 1284 x 2778 pikseli, przekątnej 6.7 cala,
 •         iPhone 14 -  wyświetlacz o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli, przekątna 6,7 cala lub 6,1 cala,
 •         iPhone 14 Plus -  wyświetlacz o rozdzielczości 1284 x 2778 pikseli, przekątna 6,7 cala lub 6,1 cala,
 •         iPhone 14 Pro - wyświetlacz o rozdzielczości 1179 x 2556 pikseli, przekątna 6.1 cala,
 •         iPhone 14 Pro Max - wyświetlacz o rozdzielczości 1290 x 2796 x pikseli, przekątna 6.7 cala,

Super Retina XDR OLED

W iPhonach 13 i 14 generacji Apple zdecydowało się zamontować wyświetlacz Super Retina XDR OLED. Wiesz już, czym jest OLED, wspominaliśmy również, że ta technologia wiąże się z efektem wypalenia pikseli. By w pełni zadowolić swoich użytkowników, w wyświetlaczach Super Retina i Super Retina XDR zadbano o to, by problem się nie pojawiał. Specjalne algorytmy monitorują zużycie pikseli, dzięki czemu telefon automatycznie dopasowuje poziom jasności do danych pikseli. Dzięki takiemu zabiegowi wyświetlacz pokazuje spójną, głęboką jasność.

Sama technologia Retina to nic innego jak niezauważalne przez ludzkie oko piksele. HDR10 oraz 10-bitowy zakres kolorów. Co ciekawe Apple poszło o krok dalej i stworzyło Liquid Retina XDR i umieściło je w iPadach Pro. Może obsługiwać do 1000 nitów jasności utrzymywanej na całym ekranie, do 1600 nitów podświetlenia i do 40 procent obszaru ekranu, a reszta obrazu jest czarna w jasności do 600 nitów.

Polaryzacja i sensory True Tone

Polaryzacja w wyświetlaczach to proces filtracji światła, który umożliwia wyświetlanie obrazów na ekranie. W ekranie znajdują się odpowiednio warstwy, przez które przepuszczane jest światło. Ma to znaczenie jedynie w przypadku wyświetlaczy LCD. Każdy piksel składa się z dwóch warstw o różnej polaryzacji. Te warstwy są umieszczone między dwoma przezroczystymi elektrodami, a między nimi znajduje się ciekły kryształ. Podczas pracy prąd przepływa przez ciekły kryształ, powodując zmianę polaryzacji światła. Ta zmiana pozwala na kontrolowanie ilości światła, które przechodzi przez drugą warstwę polaryzacyjną, tworząc w ten sposób obraz. Podobnie działają na przykład okulary przeciwsłoneczne. Dzięki polaryzacji użytkownik lepiej widzi, kiedy mocno świeci słońce. Dzięki temu można również zredukować odblaski powstałe od powierzchni poziomych.

By jeszcze bardziej zadowolić użytkowników, Apple stworzył True Tone. To technologia dostępna w niektórych modelach iPhone'ów, która automatycznie dostosowuje temperaturę barwową ekranu do otoczenia. Sensory mierzą natężenie światła w otoczeniu i na podstawie tych danych, algorytm dopasowuje temperaturę barwową ekranu. W ten sposób obraz wygląda bardziej naturalnie i mniej męczy wzrok użytkownika.

Wyświetlacz iPhone – wymiana

Zarówno jako użytkownik, jak i serwisant doskonale wiesz, jak łatwo o upuszczenie telefonu, zalanie, czy uszkodzenie mechaniczne. Wystarczy chwila nieuwagi i użytkowanie smartfonu staje się niemożliwe. Niezależnie od tego czy klient posiada iPhone 14 PRO MAX, czy model SE to wciąż dobrej jakości smartfon, z którego można korzystać. Każdy właściciel serwisu wie, jak ważny jest dobór odpowiedniego podzespołu, by klient był w pełni zadowolony, a wyświetlacz spełniał jego oczekiwania.

Warto wiedzieć, że od modelu X ekrany to tak zwane Soft OLEDy, w których warstwa polaryzacji i pozostałe elementy są zespolone razem. Szkło zewnętrzne jest flexi, dzięki czemu jest bardziej odporne na uszkodzenia. Oryginał fabrycznie zamontowany jest zbliżony właśnie do tego rozwiązania. Ze względu na to, że jest to szkło giętkie, to kolory i głębia są dużo większe. Istnieją również także zwane Hard OLEDy – są twarde i szybciej pękają. W trakcie zamawiania podzespołu należy zwrócić na to uwagę. Co jeszcze jest równie istotne?

Okazuje się, że wymiana wyświetlacza w Apple jest nieco trudniejsza niż w przypadku smartfonów innych producentów. Kiedy montuje się wyświetlacz w modelach od 11 w górę, to po uruchomieniu urządzenia wyświetla się komunikat, że zamontowany element nie jest tym fabrycznym. Wyświetlacze mają miejsce na przelutowanie układu ze starego modelu, dlatego można go przełożyć, a informacja nie będzie się wyświetlała ponownie. Pozostaje jeszcze kwestia wspomnianej technologii True Tone – trzeba ją niestety wgrać ręcznie. Jest to jednak możliwe i stosunkowo proste, o ile ma się dedykowany programator. To niewielkie i stosunkowo tanie urządzenie pozwoli przygotować iPhona z nowym wyświetlaczem do dalszego użytku bez utraty na jakości.

Jakość za rozsądną cenę

W przypadku modeli XR i 11 producent nie oferuje wyświetlaczy OLED (chociaż w 11 oryginalnie był zamontowany wyświetlacz TFT), a jedynie TFT (producent INCELL)  o rozdzielczości Full HD lub HD. Są to jednak wysokiej klasy podzespoły, które zawierają komplet potrzebnych elementów – wyświetlacz, panel dotykowy, ramkę, a także obudowę aparatu czy osłonę głośnika. Istnieją również modele TFT w wersji bardziej budżetowej – 720p HD, w których kolory i rozdzielczość są niestety gorszej jakości. Natomiast jeżeli klient wyraża zgodę na zamontowanie tańszego podzespołu, można z takiej wersji skorzystać. Od iPhonów 10 do 14 w oryginale znajduje się wyświetlacz OLED, a w  zamiennikach ekran TFT w wersji Full HD, dlatego również ceny wymiany i samego podzespołu będą się różnić. Warto poinformować klienta, że koszt będzie się różnił w zależności od wybranego rodzaju wyświetlacza. Dodatkowo produkty INCELL TFT nie potrzebują taśmy dotyku – tu jest zarządzany przez wyświetlacz i wygląda jak oryginał. Dodatkowo, patrząc pod różnymi kątami, kolor się nie zmienia.

Co ciekawe wszystkie wyświetlacze OLED w iPhone 13 i 14 są produkowane przez firmę Samsung Display. Spory udział w rynku części zamiennych odnotowują również LG oraz Toshiba. Postaw na jakościowe rozwiązania i zaoferuj swoim klientom wysokiej klasy części, dzięki czemu ich smartfony od Apple zyskają drugie życie.

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
 • 1. Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach dostępnych na rynku
 • 2. Wyświetlacze w poszczególnych modelach iPhone
 • 3. Super Retina XDR OLED
 • 4. Polaryzacja i sensory True Tone
 • 5. Wyświetlacz iPhone – wymiana
 • 6. Jakość za rozsądną cenę
Strona wygenerowana w 0.07 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję