GSM (ang. Global System for Mobile) to powszechnie wykorzystywany standard cyfrowej, mobilnej komunikacji. Swoje początki miał w latach 80. ubiegłego wieku, a dokładnie w 1982 roku, gdy powołano do życia Groupe Spéciale Mobile, czyli zespół ds. radiokomunikacji mobilnej. Niecałe dziesięć lat później, bo w 1991 roku zaprezentowano pierwszy system GSM. Standard zapewnia wysoką jakość, szeroki wachlarz usług oraz charakteryzuje go poufność danych podczas komunikacji.
Standard sieci GSM w Polsce
Głównym założeniem standardu było, aby system komórkowy o paśmie 900 MHz połączył wszystkie kraje europejskie. Nic więc dziwnego, że technologia ta zyskała popularność także w Polsce. Jednym z elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, z którym kojarzy się ten system, jest antena GSM, czyli wyposażenie stacji bazowej. Standard sieci GSM w Polsce oraz innych krajach funkcjonuje na tej samej zasadzie, czyli dzieląc obszar na charakterystyczne plastry miodu, których średnica może wynosić nawet 50km. Jeśli jednak teren jest przeludniony, odległości między nimi mogą wynosić zaledwie kilkaset metrów. Dlaczego? Ilość urządzeń, które mogą być obsługiwane przez jedną stację bazową w tym samym czasie, jest ograniczona, dlatego na niektórych terenach montuje się ich więcej, aby zapewnić użytkownikom wszystkie niezbędne funkcje GSM i dobry zasięg. Jeżeli masz problem z połączeniem się z siecią, możliwe, że znajdujesz się daleko od stacji bazowej.
Jeśli jednak nie w tym tkwi problem, to rozwiązaniem może być wymiana anteny do telefonów. To niewielkich rozmiarów podzespół w Twoim smartfonie, który odpowiada za łączenie się ze stacją bazową. Na gorszy zasięg wpływa także ukształtowanie terenu - nie bez powodu nadajniki umieszczane są na wysokich wieżach lub masztach. Na pewno zauważyłeś, że korzystanie z sieci utrudnione jest także podczas podróży pociągiem. Jest to związane z tym, że szybko zmieniasz lokalizację, a Twoje urządzenie stara się za Tobą nadążyć, nieustannie przełączając się pomiędzy stacjami bazowymi.
Usługi w standardzie GSM
Standard GSM umożliwia transmisję informacji głosowych i tekstowych oraz wymianę danych, w tym danych pakietowych. Choć jest to usługa, która dla młodego pokolenia stanowi już relikt przeszłości, to warto wiedzieć, że standard GSM umożliwia także wysyłanie faksów. System szyfruje również przesyłane wiadomości i automatycznie aktywuje roaming GSM, gdy użytkownik przekroczy granicę. Wykrywanie identyfikatora dzwoniącego (numeru telefonu), połączenia konferencyjne i poczta głosowa – oto kolejne usługi w standardzie GSM, z których możesz korzystać.