SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Dlaczego bateria w telefonie zimą wyładowuje się szybciej?

Dlaczego bateria w telefonie zimą wyładowuje się szybciej?

Jak działa bateria

Zadaniem baterii w telefonie jest gromadzenie energii, a następnie oddawanie jej, by urządzenie mogło sprawnie działać. Baterie litowe doskonale radzą sobie zarówno z jednym, jak i drugim wyzwaniem, dlatego montuje się je najczęściej w sprzętach mobilnych. Dobrze znoszą pracę zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Optymalne jest 15-20 stopni Celsjusza. Wybierając się na ferie czy urlop zimowy, warto odpowiednio zadbać o swoje urządzenie, by mogło posłużyć przez kolejne lata. Czemu bateria w telefonie szybko się rozładowuje, gdy temperatura spada poniżej zera?

Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje

Wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się napięcie, czyli zdolność podzespołu do magazynowania energii. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniej energii będzie w stanie nagromadzić, dlatego użytkownik odczuwa, że bateria telefonu na mrozie szybciej się rozładowuje. Każde ładowanie i rozładowanie telefonu w minimalnym stopniu zmniejsza jej żywotność. Zimą trzeba ładować je częściej, dlatego warto ograniczyć korzystanie z urządzenia w temperaturach poniżej -10 stopni. W chłodne dni lepiej przechowywać urządzenie w kieszeni blisko ciała. Jeżeli w pomieszczeniu temperatura spada poniżej zera, nie powinno się podłączać go do prądu.

Inną przyczyną takiego zachowania jest spowolnienie w niskich temperaturach występowania reakcji chemicznych, co tłumaczy nieoptymalne działanie baterii. Przewodnictwo elektrolitu jest odpowiedzialne za właściwe napięcie. Jeżeli go nie ma, bateria szybciej się wyczerpie. Problem może wynikać również z jakości akumulatora lub ogniwa. Taki przypadek dotyczył iPhona 6S, w którym fabrycznie zamontowane baterie samoistnie się wyłączały na mrozie. Problem więc może leżeć po stronie samego akumulatora. Wówczas należy zgłosić się do serwisu, który wymieni ją na nowy model.

Jak korzystać z urządzenia zimą?

Staraj się ograniczyć korzystanie z urządzenia, kiedy temperatura spada poniżej zera. Jeżeli możesz, schowaj urządzenie do kieszeni, a po przyjściu do ciepłego pomieszczenia pozostaw na chwilę, by mogło się ogrzać. Nie korzystaj również z powerbanka, jeżeli na zewnątrz panuje mróz. Lepiej poczekać kilka minut i dopiero wtedy je podłączyć do źródła energii. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę w góry i nie chcesz trzymać urządzenia w kieszeni, to odpowiednio je zabezpiecz. Warto umieścić smartfon w miękkim etui, które chroni je przed zarysowaniem, uderzeniami i zimnem w plecaku. Dopiero po zejściu ze szlaku lub w trakcie przerwy w schronisku podłącz go do ładowania. Nowoczesne, pojemne powerbanki z powodzeniem naładują w kilkanaście minut nawet słabą baterię.

Po wejściu do ciepłego pomieszczenia pozwól urządzeniu się nieco ogrzać. Nie odkładaj go na kaloryfer, czy nie ogrzewaj suszarką. Pozostaw na kilka minut w temperaturze pokojowej, a bateria będzie trzymała dłużej. Warto zadbać o swoje mobilne urządzenie o każdej porze roku!

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
  • 1. Jak działa bateria
  • 2. Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje
  • 3. Jak korzystać z urządzenia zimą?
Strona wygenerowana w 0.046 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję