SUMA NETTO: 0 zł
SUMA BRUTTO: 0 zł

Folia ochronna na telefon – czy warto?

Folia ochronna na telefon – czy warto?

Czym jest folia ochronna?

Folia ochronna na telefon to akcesorium, którego zadaniem jest ochrona przedniego wyświetlacza. Telefony produkowane jeszcze na początku XXI wieku były stosunkowo ciężkie, miały solidne obudowy i dość niewielkie wyświetlacze. W momencie, gdy czołowi producenci urządzeń mobilnych, tacy jak Apple, Samsung czy Motorola zaczęli prześcigać się w produkowaniu „najlepszych telefonów na świecie”, stało się jasne, że pewne akcesoria ochronne będą niezbędne.

Wraz z pojawieniem się na rynku smartfonów zaczęto wypuszczać urządzenia, które musiały charakteryzować się lekkością i dużym wyświetlaczem. Oczywistym jest, że niekorzystnie wpływa to na solidność urządzenia. We współczesnych telefonach od Samsunga, Apple czy Huawei duże, ponad 6-calowe wyświetlacze, od których zależy komfort użytkowania urządzenia, są jednymi z najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenia części. Produkcja folii ochronnych została po prostu wymuszona przez potrzeby użytkowników.

Folie ochronne do smartfonów są bardzo cienkie i stosunkowo wytrzymałe. Produkuje się je z różnych materiałów, a obecnie największą popularnością cieszą się folie ochronne na telefon poliwęglanowe, hybrydowe, hydrożelowe oraz wykonane z tworzywa termoplastycznego.

Skuteczność foli ochronnej

Pytanie o to, w jakim w ogóle stopniu folia ochronna zabezpiecza wyświetlacz telefonu, regularnie powraca jak bumerang. Trzeba zatem jasno powiedzieć, że skuteczność foli ochronnej zależy w dużej mierze od materiału, z którego jest wykonana. Ale po kolei…

W większości sklepów znajdziemy ochronne folie poliwęglanowe. Jest to podstawowe, bardzo cienkie zabezpieczenie, które przy codziennym użytkowaniu urządzenia jest niemal niewidoczne. Folia poliwęglanowa chroni ekran przede wszystkim przed kurzem i zabrudzeniami oraz zarysowaniami. Dla większości osób jest to zabezpieczenie wystarczające, ale trzeba mieć na uwadze, że raczej nie ochroni ona ekranu przed pęknięciami wynikającymi z uderzeń o twarde powierzchnie czy upadków na ziemię.

Alternatywą dla tych modeli mogą być wymienione przez nas wcześniej folie ochronne z innych tworzyw. Tutaj niestety też decydując się na jeden model wybieramy coś kosztem czegoś. Przykładowo, folia hybrydowa jest solidnym zabezpieczeniem przed zbiciem, ale jest podatna na zarysowania.

A co z alternatywami?

A w zasadzie – z jedną alternatywą. Część osób, zdając sobie sprawę niedoskonałości foli ochronnej, decyduje się na założenie na telefonie szkła hartowanego. Uczciwie trzeba przyznać, że szkło hartowane zapewnia lepszą ochroną ekranu przed zabrudzeniami, a dodatkowo jest odporne na zarysowania i pęknięcia.

Największą wadą szkła hartowanego jest jego wyższa niż w przypadku folii cena – przynajmniej, jeśli mówimy o szkłach hartowanych o wysokiej jakości. Szkło jest jednak grubsze, co w przypadku tańszych i gorszych jakościowo modeli może sprawić nieco problemów. Tanie szkła negatywnie wpływają na czułość wyświetlacza i mogą powodować zniekształcenia obrazu.

Co zatem będzie lepszym wyborem: szkło hartowane czy folia ochronna? Jeżeli Twoje dotychczasowe smartfony często lądowały na ziemi i były noszone w kieszeniach i torbach w towarzystwie kluczy, breloków i innych ostrych przedmiotów, szkło hartowane może być dla Ciebie lepszym wyborem – zwłaszcza, jeśli nie masz oporów przed wydaniem na to akcesorium ochronne kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak troszczysz się o telefon, a dodatkowo używasz wytrzymałe etui, folia ochronna powinna Ci w zupełności wystarczyć.

Jak poprawnie założyć folię ochronną?

Założenie folii ochronnej na telefon nie jest zadaniem trudnym, ale warto się do niego odpowiednio przygotować. Dokonując zakupu upewnij się, że wybrane akcesorium pasuje do modelu Twojego telefonu.

Przed naklejeniem folii posprzątaj miejsce, w którym to robisz. Blat stołu lub biurka powinien być czysty, by znajdujący się na nim kurz przypadkowo nie osiadł na folii lub ekranie. Umyj też ręce, by nie pozostawić tłustych śladów na wyświetlaczu, a sam ekran dokładnie wytrzyj chusteczką z mikrofibry. Po przetarciu wyświetlacza zadbaj o to, by nie dotykać go już palcami.

W następnej kolejności przygotuj folię ochronną, dopasuj ją do krawędzi frontu telefonu i powoli, starannie nałóż na ekran. Nakładając ją, staraj się robić to od góry do dołu lub od jednej strony do drugiej. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania pęcherzy między wyświetlaczem a folią. Na koniec – ponownie korzystając z chusteczki z mikrofibry – starannie dociskaj na całej powierzchni ekran, by wyeliminować wszystkie niewielkie bąbelki. A teraz zdejmij warstwę ochronną – i gotowe!

Powiązana kategoria
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz. W zamian za to otrzymasz punkty w naszym Programie Lojalnościowym.
Publikowane komentarze podlegają moderacji.
Spis treści
  • 1. Czym jest folia ochronna?
  • 2. Skuteczność foli ochronnej
  • 3. A co z alternatywami?
  • 4. Jak poprawnie założyć folię ochronną?
Strona wygenerowana w 0.05 sek
Strona internetowa GSMOK.pl używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies.
Akceptuję